SPOTTING NA EPGD

STANOWISKO KOSMONAUTÓW

Najbardziej popularne miejsce do fotografowania na EPGD zlokalizowane jest przy ulicy Kosmonautów. Jest to jedna z trzech istniejących „górek” – ogólnodostępnych stanowisk spotterskich. Umożliwia fotografowanie nad płotem samolotów lądujących na pasie 29 (nad pasem i przyziemienia), kołujących przez taxiway Alpha, startujących z pasa 29 (rozbieg), startujących z pasa 11 (najczęściej maszyny są już w powietrzu), rzadziej maszyn na dobiegu po lądowaniu na pasie 11. Stanowisko zapewnia widok na całe lotnisko, od podejścia 29 do progu pasa 11. Ze względu na południową względem pasa lokalizację, fotografować możemy od godziny 9-10 do godziny 19-20 w okresie letnim, gdy słońce jest po południowej stronie pasa.

Dojście: od ulicy Nowatorów (przystanek Rakietowa lub Nowatorów – dalej) ulicą Rakietową w stronę ogrodzenia lotniska. Stanowisko znajduje się między zabudowaniem domków jednorodzinnych. Dojazd ulicą Rakietową od ul. Nowatorów, auto można zostawić wzdłuż ulicy Rakietowej bądź na ulicy Kosmonautów, przy stanowisku.
Najczęściej używane ogniskowe: 100-400mm

STANOWISKO SZYBOWCOWA

Drugie istniejące stanowisko spotterskie zlokalizowane jest przy ulicy Szybowcowej. Stanowisko popularne jest głównie rano, gdy słońce jeszcze nie przetnie osi pasa, późnym wieczorem, gdy słońce już przejdzie oś pasa lub w nocy. Ze stanowiska fotografujemy nad płotem samoloty kołujące po taxiway Alpha w kierunku pasa 29, przyziemienia na pasie 29, starty z pasa 11, kołowania po lądowaniu na pasie 11 oraz samoloty stojące na Apronie 5. Zimą ze stanowiska sfotografujemy de-icingi.

Dojście: od ulicy Słowackiego (przystanek Szybowcowa) ulicą Szybowcową, dojazd od strony terminali pasażerskich w stronę Cargo i stacji benzynowej Orlen (do końca drogi). Stanowisko jest wyraźnie widoczne z drogi, auto można zostawić przy ogrodzeniu stanowiska.
Najczęściej używane ogniskowe: 200-400mm

STANOWISKO BYSEWO

Trzecie, dość popularne stanowisko spotterskie na gdańskim lotnisku. Znajduje się naprzeciwko pętli autobusowej w Bysewie. Umożliwia fotografowanie w porach 9-10 do 19-20 w okresie letnim samolotów startujących z pasa 29, na dobiegu po lądowaniu na 29, lądujących na pasie 11 (raczej już na ziemi), maszyn na rozbiegu z pasa 11, jak również kołowań przed Terminalami (A, L, M, R).

Dojście: od pętli autobusowej Bysewo (przystanek Bysewo). Dojazd od ul. Nowatorów, auto można zostawić na parkingu bezpośrednio przy stanowisku.
Najczęściej używane ogniskowe: 100-400mm

PODEJŚCIE 29

Miejsce zlokalizowane jest bezpośrednio przy ulicy Budowlanych, pod podejściem do pasa 29. Swobodnie można obrać pasującą nam lokalizację względem lądującej maszyny, zarówno jeśli chodzi o kąt widzenia, jak również odległość od podchodzących samolotów. Fotografować możemy cały dzień, z wyjątkiem „martwego pola”, gdy słońce świeci w osi pasa (okolice godziny 9-10 w okresie letnim).

Dojście: od ulicy Budowlanych (przystanek Sąsiedzka). Samochód można pozostawić pod podejściem, na poboczu ulicy Budowlanych.
Najczęściej używane ogniskowe: 70-300mm

TRUSKAWKI

Miejsce zlokalizowane przy podejściu do pasa 11. Umożliwia fotografowanie samolotów podchodzących na pas 11 w godzinach 9-10 do 19-20 w okresie letnim. Fotografujemy z pola, dlatego można wybrać odpowiednią dla siebie pozycje.

Dojście: od ulicy Nowatorów (przystanek POD – Lotnisko II) w stronę ogrodzenia lotniska. Dojazd od ulicy Nowatorów, auto zostawić trzeba na poboczu ulicy Nowatorów, co jest często dość kłopotliwe. Można jednak znaleźć odpowiednie miejsce.
Najczęściej używane ogniskowe: 70-300mm

BRAMA SŁOWACKIEGO

Miejsce zlokalizowane jest przy bramie lotniska od starej ulicy Słowackiego. Umożliwia fotografowanie wczesnym rankiem lub popołudniem/późnym wieczorem. Możliwe kadry: lądowania na pasie 11, starty z pasa 11 (rozbieg), starty z pasa 29 (dość daleko), długie dobiegi po lądowaniu na 29, kołowania przez taxiway Golf, Hotel i Alpha (popołudniem/wieczorem). Konieczna drabinka.

Dojście: spod Terminala 2 (około 1,2 km). Dojazd od strony ulicy Nowatorów, jadąc wzdłuż pasa w kierunku Rębiechowa należy skręcić w prawo w starą ulicę Słowackiego przy wjeździe do Rębiechowa. Brak problemów z zaparkowaniem samochodu.
Najczęściej używane ogniskowe: 200-300mm

PARKING T2

Po zachodniej stronie Terminala 2 możemy wykonywać zdjęcia samolotów stojących na Apronie 3, bądź kołujących przez taxiway Mike. Zdjęcia możemy wykonywać w pochmurny dzień, wczesnym rankiem lub późnym wieczorem w dzień słoneczny, gdy słońce jest po północnej stronie pasa. Swobodnie możemy wykonywać zdjęcia nocne.

Dojście: spod Terminala T2.
Najczęściej używane ogniskowe: 100-300mm

PARKING T1

Przy parkingu koło Terminala 1 jest jedno miejsce ogólnodostępne, z którego można sfotografować samoloty. Ujęcia robimy we wschodnią stronę, dlatego możliwe jest fotografowanie tylko w pochmurny dzień, późnym wieczorem, bądź w nocy. Możemy z tego miejsca sfotografować maszyny stojące na Apronie 1 lub kołujące przez taxiway Lima.

Dojście: spod Terminala T1.
Najczęściej używane ogniskowe: 200-400mm